KANARYA ÇEŞİTLERİ VE RESİMLERİ

GLOSTER

Temel Özellikleri
Kanarya ailesine yeni katılan bu kuş, sorguçlu taklacı kanarya ve küçük sınır süslü kanaryasının melezleştirilmesidir. Bu üreme programı İngiltere'de Gloucestershire kasabasında başlatılmıştı. Yeni nesil ilk olarak bir şov ile 1925 yılında sergilenmiştir. İkindi Dünya Savaşı'ndan sonra gloster süslü kanaryası daha çok ilgi kazandı ve üretildi.

Sarı ve sarı kahve, kuşun rengini değil telek tipini gösterir. Sarı kahve kuşlar daha kaba tüylere sahip ve biraz daha iridir. Tepelikli gloster süslü kanaryası haleli olarak tanımlanırken, tepeliksiz, arkadaş olarak tanımlanır.

Beslenme ve Barınma
Standart kanarya yemi karışımı, yeşil ve yumuşak gıda uygundur. Düzenli olarak kuş otunu, iyi bir seçenek olarak sunabilirsiniz.

Dayanıklıdır ve tüm yıl boyunca sıcak bir kuşhanede barındırılabilir. Renge yönelik beslenmeye ihtiyaç duymaz ve iyi bir nesil uygun fiyatlarla bulunabilir. Bu kuşun barındırılmasında fazla bir sorun çıkmaz.

Üremeleri
Dişilere folluk temin edin. Halelileri eşleştirmemek çok önemlidir. Aynı şekilde sarı kahve renkte kuşların tekrar tekrar eşleştirilmeleri bu nesilde tüy kistlerine neden olabilir.

Kistler her tüy dökümlerinde genellikle kuşun sırtı üzerinde tekrarlar. üreme programını yakından izleyin ve sarı tüylü kuşları bu tedavisi imkansız kistleri önlemek için kullanın.

Diğer Adları: Serinus Canaria
Ortalama Boy: 10 cm

Ortalama Ömür: 10 yıl

Cinsiyet: Bilimsel tespit gereklidir, erkekler öter.

Üreme: Kuluçka 14 gün sürer, tüylenme 14 gün sonra olur.

Genç Kuşlar: Erişkinlere benzer.

Ayırt Edici Özellikleri: Tepelik: Tepelik yoğundur, diğer kanaryalardan farklı olarak gözlerini örtmez. Tüyleri uzunluğuna düzdür. Boyun: İnce boyun nispeten geniş başı gövdeye bağlar. Tüyler: Koyu ve açık tüylerin karışması, kuşa alternatif olarak Alaca Glosteri ismini verir. Göğüs: Göğüs yuvarlak şekillidir, iyi yapışan tüyler kuşun düzgün görünmesini sağlar.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KERTENKELE KANARYASI

Temel Özellikleri
Kertenkele kanaryası muhtemelen, yaşayan en eski kanarya türüdür. Tepelikli ve tepeliksiz, kuşun olağandışı görüntüsü bu türün can alıcı tarafıdır.

Kertenkele kanaryasını andıran kanarya 1709 yılında tanınlanmıştır. Her ne kadar bir süre gözden düşmüşse de, şimdi tekrar revaçtadır. Yaygın olarak bulunabilir.

Bu kuşun tüyleri onun en önemli özelliğidir. Jürinin, arkadasındaki hilal şeklindeki payetleri inceleyebilmesi için kendi etrafında dönmelidir.

Beslenme ve Barınma
Kanarya yemi, yeşil ve yumuşak gıdayla besleyin. Tüy dökümünden hemen önce renk beslenmesine tabi olmalıdır ki, renklenme garanti edilsin. Tüy ve sırt işaretleri önemlidir.

Dayanıklıdır, yıl boyunca dış kuşhanelerde barındırılabilir.

Üremeleri
dişilere üremeleri için folluk temin edin. Altın ve gümüş terimleri bu kanaryanın tüy cinsleri olan sarı ve sarı kahve yerine kullanılır.

En iyi üretim sonucu için her formdan bir kuş ile çiftler oluşturulmalıdır. üreticiler, nadiren de iki temiz şapkalı kertenkele kanaryasını eşleştirirler, çünkü bunların yavruları sıklıkla çok geniş şapkalara sahip olur.

Bunun yerine temiz şapkalıyı bir diğer şapka formu ile çiftleştirin. Kırık şapkalı kertenkele kanaryaları da birbirleriyle oldukça başarılı şekilde eşleşir.

çeşitler
Açık ve kırık başlıklı kertenkele kanaryaları dışında, hiçbir açık baş işaretlemesi olmayan başlıksız kertenkele kanaryası da bulunabilir.

Diğer Adları: Serinus Canaria
Ortalama Boy: 12.5 cm

Ortalama Ömür: 10 yıl

Cinsiyet: Bilimsel tespit gereklidir, erkekler öter.

Üreme: Kuluçka 14 gün sürer, tüylenme 14 gün sonra olur.

Genç Kuşlar: Erişkinlere benzer.

Ayırt Edici Özellikleri: Baş: Altın kertenkele kanaryasının temelinde oval şekilli başlık vardır, gagadan kafanın altına doğu uzar. Tüyler Tüylerinin ipeksi görünüşü vardır ve vücudunun yanlarındaki işaretler "sıralı" olarak anılır, açık olarak sıralar oluşturulmalıdır.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

NORWİCH SÜSLÜ KANARYASI

Temel Özellikleri
Birittanya folklarunun tıknaz örneklerinden sonra, aradaki benzerlik nedeniyle Norwich süslü kanaryaları kanarya meraklılarının İngiliz'i olarak tarif edilmiştir.

Flaman dokumacınların, 17. yüzyılın sonlarında dini zulümden Doğu İngiltere'ye kaçmalar ile ortaya çıkmıştır. Bu kuşun her zaman sadık meraklıları olmuştur. Norwich süslüsü nadir tepekli kanarya ile yakından bağlantılıdır.

Beslenme ve Barınma
Düzenli kanarya diyeti bu kuşlar için uygun olur. Renkleri sergilenmesinde önemli bir özelliktir, bundan dolayı eğer sergilemek istiyorsanız renge yönelik besleme yapmalısınız.

Bu kuş oldukca dayanıklıdır ve sıcak tünek yeri temin edilirse soğuk havalarda dahi kuşhanelerde barındırılabilir. Tavırları izlendiğinde tembel tabiattlı olduğu görülebilir.

Üremeleri
çift üreme yerine yerleştirildiğinde, bir folluk temin edin. Bu kuş diğer küçük türler kadar üretken değldir. Bunlarda ortalama telek yumruları, 1920'de boyutlarını büyütmek için yapılan çift kat kabalatırma neticesi ortaya çıkmıştır.

Çeşitleri
Alaca sarı kanaryalarının değişken olan açık ve koyu modelleri vardır.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TAKLACI KANARYA

Temel Özellikleri
Taklacı kanarya 1675 yıllarında Almanya'da biliniyordu ve Harz dağlık bölgesinde popülerdi. özellikle şarkı söyleme yetenekleri için geliştirilmiş, tur ve taklalar olarak anılan belirli pasajları söylemek için eğitilir, bu performansına göre değerlendirilirdi.

Taklacı kanarya sergilerinden neredeyse üç oktava ulaşan saf seslerle, melodik şarkılar ortalığı çınlatırdı. Halen üst sınıf kuşlar tam olaraktur ve taklalar genişliğinde bir ses performansına ulaşamaz.

Yeni kuşlar bir öğretmen kuş tarafından eğitilirdi; şimdi çoğunlukla bir kasetten eğitim verilmektedir.

Beslenme ve Barınma
Standart kanarya yemi karışımının, şarkı söyleme yeteneğini teşvik eden Alman Rubsen Kolza tohumu ile kuvvetlendirilmesini ve o şekilde verilmesini tavsiye ederiz.

Aynı zamanda kuş otu gibi yeşil ve yumuşak gıdalar verilebilir.

Eğer ev kuşu olarak barındırmak istiyorsanız, iki erkek kuşu aynı odada, fakat kavga etmelerini önlemek için de ayrı kafeslerde barındırın. Bu kuşları şarkı söyleme de teşvik eder. Alternatif olarak bir kere uygun iklime alıştırıldığında, dayanıklı olduklarından dış kuşhanelerde yıl boyunca kalabilir.

Üremeleri
Dişilere üreme için folluk temin edin. Her ne kadar dayanıklı olsa da kanaryanın gelecek nesillerini garanti altına almak için kuş odalarındaki kafeslerde üretilmelidir. üreme başlamasından sonra yavrular tüyleninceye kadar yeşil ve yumuşak gıda miktarını arttırın.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İSKOÇ SÜSLÜ KANARYASI

Temel Özellikleri
Sözde cins nesiller olduğundan, İskoç süslü kanaryası şekline göre değerlendirilir.

Geçen yüzyılda kendi vatanı İskoçya'da popülerdi, daha sonraysa şansı devam etmedi, son zamanlardaysa yeniden gözde olmuştur. Duruş ve cinslerinden farklı olarak bu kuş, şov platformlarında başarı için şart olarak bir niteliğe sahiptir. Kuşun hareketleri, bir tünekten diğer tüneğe ileri ve geri hareketliliğinden seyehatçi olarak tarif edilir.

Kanatlarını kullanmadan sıçrayıp döner ve tereddüt etmeden jürinin önünde karakteristik duruşuna geçer. Ne yazık ki, bu kuşları eğitmek için gerekli olan zaman unsuru, türün gerilemesine neden olmuştur.

Beslenme ve Barınma
Kanarya yemi karışımı, yeşil gıda ve yumuşak gıda tüm yıl boyunca önerilir. Bu kuş tüm yıl boyunca kuşhanede barındırılabilir, oldukça dayanıklıdır.

Üremeleri
üretmek için dişilere folluk temin edin. İskoç süslü kanaryası dayanıklı olsa da, yavruların soyunu garanti altına almak için içerideki kuş odalarında üretilmelidir.


Kaynak : akademice.blogcu.com

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !